Vázaná batika
Vázaná batika je asi nejjednodušší, ale na druhou stranu šikovným navázáním dokážete na textilii vytvořit velmi zajímavé vzory. Kombinováním barev pak dosáhnete ještě zajímavějšího efektu.
Co potřebujete
Nůžky, provaz (silnou vlnu, provázek, motouz, silnou šňůru), případně jehlu a nit.
Běžný postup
Látku buď systematicky nebo naprosto bez rozmyslu skládáme nebo zmuchláme a převážeme silně provazem. Někdy je pro usnadnění lepší látku nejprve slabě svázat, aby jen držela požadovaný tvar a pak ji nazpět svázat opravdu silně. Čím silněji látku svážeme, tím méně barvy se dostane dovnitř. Záleží ale i na kvalitě a savosti materiálu.
Nejdříve zvolíme střed kružnic. Tento chytíme dvěma prsty a látku zvedneme nad podložku. Provaz uvážeme kolem požadovaného středu (můžeme do něj vložit např. i korálek a pod ním provést uzel) a látku bud'systematicky složíme, např. do harmoniky, nebo ji jen uhladíme směrem dolů a silně převážeme.
Kruhů můžeme na látce vytvořit libovolné množství a velikosti, zavisí vždy na počtu zvolených středů kružnic a na délce zavázané části látky. Batikujeme obvyklým způsobem v lázni.Pravidelné čtverce
Na vytvoření pravidelných čtverců budeme potřebovat zpravidla dva dřevěné čtverečky (většinou
lze použít čtverce jen jedenkrát pro určitou barvu nebot' dřevo nasákne
a pak ji při opakovaném použití pouští). Látku poskládáme svisle do harmoniky a vzniklý pruh ještě
jednou poskládáme vodorovně, čímž nám vznikne malý čtverec. Na obě venkovní strany složené látky umístíme dřevěný čtvereček a vše převážeme jako balíček. Provaz pořádně stáhneme.
Batikujeme v obvyklé lázni. Po ustálení barvy sejmeme provaz i dřevěné čtverce a na látce budou vytvořeny pravidelné obrazce dle dřevěné šablony.
Mřížka
Mřížku můžeme tvořit dvojím způsobem a to s volným okénkem vepředu nebo s barevným okénkem vepředu (na obrázku s volným okénkem).
Nejdříve rozhodneme, zda chceme v přední části látky barvu, či okénko. Pokud chceme barvu, musíme látku poskládat tak,aby právě tento obdélník byl napovrchu poskládané látky. Pokud chceme okénko, musí být přední část krytá někde uvnitř skládačky.
V případě, že chceme mít barvný obdélník vepředu, položíme triko zadní stranou nahoru, ohneme oba kraje dovnitř, jakobychom triko klasicky skládali do skříně, rukávy ven, až vznikne dlouhý obdélník a ten potom skládáme do harmoniky. Dbáme na to,aby přední vrchní část byla napovrchu skládačky. Skládačku pak pořádně převážeme provazem a stáhneme.
V případě, že chceme mít přední část volnou, je třeba při skládáni harmoniky dbát na to, aby na vnější části skládačky byla jiná část trika (nejlépe spodní). Vše opět převážeme pevně provazem. Na obrázku jsem kombinovala vyvazouvanou batiku s batikou mačkanou (žlutá barva).
Skládané pruhy

Látku jednoduše poskládáme do harmoniky a nadélku převážeme. Pokud budeme harmoniku skládat vodorovně, vzniknou pruhy vodorovné, pokud svisle, vzniknout pruhy svislé.
Batikujeme obvyklým způsobem v barevné lázni. Látku rozvazujeme až po ustálení barev.
Paprsky
Tričko nebo
látku přeložíme svisle napůl a začneme skládat harmoniku podle
rozkresu. Poskládaný paprsek pořádně ovážeme špagátem a začneme
batikovat v jedné z barev. Dílko po ustálení v octové vodě bud' necháme
uschnout, nebo ještě zamokra poskládáme stejným způsobem jen střed
posuneme kousek dolů a batikujeme v jiné barvě.
Střed paprsků bude vždy více barevný na vnější straně. Proto
doporučuji látku při druhém skládání skládat zrubu, aby i na přední i
zadní straně byl střed sytě obarven.